מה זה מבחן IELTS

אז IELTS זה בעצם ראשי תיבות, של מה? של International English Language Testing System. כן, זה מלא, אבל בגדול, זה מבחן שבודק את רמת האנגלית שלכם לקראת לימודים או הגירה למדינות דוברות אנגלית. ממה הוא מורכב? איך עובדים הציונים? הכל מפורט במאמר.

מבחן IELTS הוא בעצם שני מבחנים שונים, מבחן לאקדמאים ומבחן למהגרים הפורמט די זהה בשני המקרים אבל הרמה והציון הנדרש שונה ולכן חשוב מאוד שתדעו לאיזה מבחן אתם. החלקים של הדיבור והשמיעה זהים בשניהם אבל החלקים של הכתיבה והקריאה שונים מאוד (מאוד) כשהמבחן שמיועד לאקדמאים קשה יותר כמובן. המבחן להגירה נקרא המבחן הכללי (נועד גם עובדים סיעודיים שרוצים לעבוד בקנדה או אוסטרליה). המבחן האקדמאי מיועד למי שרוצה ללמוד לימודים גבוהים במדינה דוברת אנגלית אבל גם לצוות רפואי שרוצה לעבוד במדינה שכזו.

למבחן IELTS ארבעה חלקים (כי לשפה יש ארבעה חלקים). קריאה, כתיבה, שמיעה ודיבור כשלרוב הנבחנים הכתיבה הוא החלק הקשה ביותר. הציון לחלקים של הקריאה והשמיעה ניתנים באופן אוטומטי ע"י המחשב והציון לחלקים של הדיבור והכתיבה ניתנים ע"י בוחן אנושי. ביום הבחינה, סדר הבחינה הוא:

 • שמיעה – מול מחשב
 • קריאה – מול מחשב
 • כתיבה – מול מחשב

הפסקה.

 • דיבור – מול בוחן אנושי.

קריאה:

60 דקות, 40 שאלות

בחלק של הקריאה תתבקשו לקרוא קטע ולענות על שאלות מסוגים שונים. חלק מהשאלות הן שאלות"אמריקאיות" – לסמן את התשובה הנכונה, חלקן התאמה של מילים או משפטים למקום הנכון, חלקן השלמת משפטים / פסקאות וכו.. בהחלט יש פה שאלות מסוגים שאף פעם לא ראיתם ובכל מקרה מעולם לא עשיתם מבחן עם כל כך הרבה סוגים שונים של שאלות. הסוגים השונים נועדו לעזור לכותבי הבחינה להבין את רמת הידע שלכם באנגלית בצורה הרבה יותר מדויקת ממה שמבחן עם סוג שאלה אחד בלבד.

שמיעה:

30 דקות, 40 שאלות

בחלק של הקריאה תתבקשו לקרוא קטע ולענות על שאלות מסוגים שונים. חלקן השלמת משפטים, חלקן סימון תשובה נכונה, חלקן כתיבת תשובה בשפה חופשית, חלקן השלמת משפטים וחלקן התאמה של המילים המתאימות למקום הנכון. הכל מכל טוב ממש. בהחלט יש פה שאלות מסוגים שאף פעם לא ראיתם ובכל מקרה מעולם לא עשיתם מבחן עם כל כך הרבה סוגים שונים של שאלות. הסוגים השונים נועדו לעזור לכותבי הבחינה להבין את רמת הידע שלכם באנגלית בצורה הרבה יותר מדויקת ממה שמבחן עם סוג שאלה אחד בלבד.

כתיבה:

60 דקות , שני קטעי כתיבה

החלק שהכי קשה למרבית הנבחנים (ולכן זה גם החלק שנשקיע בו הכי הרבה זמן במהלך הקורס). למעשה, אתם צריכים לכתוב כאן באנגלית אנגלית (כי המבחן נכתב באנגליה ולא בארצות הברית) ולאנגלים יש דרך מאוד ספציפית בה הם רוצים שתכתבו. למעשה, גם אם יש לכם אנגלית טובה לא תוכלו להצליח בחלק זה אם לא תדעו לקראת מה אתם הולכים ומה נדרש ומצופה מכם. חלק זה שונה לגמרי למי שלוקח את המבחן הכללי ולמי שלוקח את המבחן האקדמי.

כתיבה במבחן ielts הכללי:

 • בחלק הראשון תתבקשו לכתוב מכתב בן כ-150 מילים בתגובה למצב יומיומי. לדוגמא, ייתכן שתתבקשו לכתוב מכתב שמבקש מידע נוסף, מסביר סיטואציה מסוימת, מבקש תגובה מהרשויות וכו… לשלב זה יוקצו לכם כ-20 דקות.
 • בחלק השני תתבקשו לכתוב כ-250 מילים בתגובה לטענה, השקפה מסוימת או בעיה נתונה. לחלק זה יוקצו לכם כ-40 דקות.

כתיבה במבחן ielts האקדמאי:

 • בחלק הראשון תתבקשו לתאר בכ-150 מילים מידע ויזואלי כגון מפה, טבלה או תרשים. לשלב זה יוקצו לכם כ-20 דקות.
 • בחלק השני תתבקשו לכתוב כ-250 מילים בתגובה לטענה, השקפה מסוימת או בעיה נתונה. לחלק זה יוקצו לכם כ-40 דקות.

דיבור:

11 – 14 דקות

בחלק זה תשבו אל מול בוחן אנושי ותנהלו איתו דיון. למעשה זה החלק שהכי דומה לחיים האמיתיים. החלק מחולק לשלושה תתי חלקים.

 • בחלק הראשון תתבקש לענות על שאלות ולספר על עצמך ועל המשפחה שלך.
 • בחלק השני תתבקש לדבר על נושא כלשהו ***
 • בחלק השלישי תדון עם הבוחן על הנושא שהצגת

הציונים של המבחן (לכל חלק ציון נפרד) נעים בין 1 ל 9 (ונקראים bands אבל זה לא כזה חשוב). ציון של 1 אומר שאתם לא יודעים מילה באנגלית, ציון של 9 אומר שאתם שייקספיר. סביר מאוד שאתם לא זה ולא זה ואכן, רוב הנבחנים מקבלים ציון שנע בין 5 ל 7 כשציון של 6 אומר שהאנגלית שלכם מספיק טובה בשביל להתנהל באנגלית במדינה דוברת אנגלית. פחות מ6 אומר שהאנגלית שלכם קצת בעייתית ויותר מ6 אומר שהאנגלית שלכם ממש טובה.

אם אתם רוצים להגיע מוכנים ולעבור את המבחן כבר בפעם הראשונה תפנו אלינו לידע פלוס ונעזור לכם לעבור את המבחן בקלות באמצעות קורס IELTS. בנוסף מכללת ידע פלוס הינה שלוחה של הקונסוליה הבריטית בישראל לביצוע מבחן IELTS.

שיהיה המון בהצלחה.