פטור באנגלית

עבור נבחנים רבים בפסיכומטרי, הפרקים שבודקים את השליטה בשפה האנגלית הם המאתגרים ביותר.
על-מנת לצלוח אותם בשלום ולקבל ציון גבוה ככל האפשר בדרך לקבלה למסלול הלימודים הנחשק, חשוב קודם כל להכיר את מבנה הפרקים האלה.

סוגי השאלות בפרק האנגלית

פרקי האנגלית במבחן הפסיכומטרי כוללים שלושה סוגים של שאלות: הסוג הראשון הוא השלמת משפטים – כלומר הנבחן מקבל משפט שחסרה בו מילה (באמצע המשפט, בתחילתו או בסופו), ויש לבחור מבין 4 אפשרויות את המילה שתשלים אותו בדרך הטובה ביותר. הסוג השני הוא ניסוח מחדש – הנבחנים מקבלים משפט מלא, ונדרשים לבחור מבין האפשרויות השונות איזה ניסוח מעביר את אותה מהות כמו המשפט המקורי.
הסוג השלישי הוא הבנת הנקרא – הנבחנים קוראים טקסט ולאחר מכן מתבקשים לענות על שאלות לגביו.
לכל פרק באנגלית מוקצות 20 דקות ובמהלכן יש לענות על 22 שאלות – כך שמוטיב הזמן משמעותי מאוד. תרגול השאלות מכל הסוגים יעזור לכם להבין מיד את העיקרון בכל שאלה, לפסול בזריזות תשובות לא רלוונטיות ולמצוא בקלות את זו הנכונה.

התמודדות מיטבית עם הבנת הנקרא

החלק של הבנת הנקרא עלול להוות מכשול, בעיקר בגלל מחסור בזמן ולחץ. כדי לעבור אותו בהצלחה כדאי לזכור שהשאלות בוחנות רק שליטה באנגלית ולא הבנת טקסטים – כך שתמיד התשובה תהיה פשוטה (אין צורך להתעמק או להתחכם). כמו כן אין צורך לקרוא את כל הטקסט – מומלץ להתחיל מהשאלות ולחפש לכל שאלה תשובה.
עוד טיפ שיחסוך לכם זמן הוא להשאיר את השאלות הכלליות לגבי הקטע לסוף, אחרי שכבר עניתם על השאלות הספציפיות ויש לכם מושג כללי במה הוא עוסק.

איך להבטיח ציון גבוה ככל האפשר?

סקלת הציונים בפרק האנגלית (כמו גם בפרקים האחרים של הפסיכומטרי) היא 50 עד 150. ככל שהציון באנגלית גבוה יותר, כך גדל הסיכוי להתקבל לאוניברסיטה או למכללה, ויש עוד בונוס יקר ערך: פטור מלימודי אנגלית במהלך התואר הראשון שיחסוך לכם זמן וכסף (שני משאבים קריטיים בתקופת הלימודים). על-מנת לקבל פטור באנגלית בפסיכומטרי הציון המינימלי הוא 134.
הכנה נאותה לפרק האנגלית כוללת העשרה משמעותית של אוצר המילים (באמצעות קורס ייעודי, קריאת טקסטים באנגלית שעוזרת בקטעי הבנת הנקרא, האזנה לתכנים באנגלית, דיבור באנגלית עם כל מי שמוכן לדבר אתכם באנגלית), ובעיקר תרגול נרחב של שאלות ממבחנים קודמים או שאלות דומות להן. חשוב לבצע גם סימולציות בתנאי אמת, כלומר במסגרת הזמן הנתונה במבחן עצמו.