לימודי עריכת דין במדינה זרה

עריכת דין נחשבה מאז ותמיד למקצוע מקומי, אך יחד עם זאת, חשוב לדעת כי ישנם לא מעט עורכי דין אשר שואפים לפרוץ את הגבולות הלאומיים ולפתח קריירה בינלאומית או לכל הפחות לטוס מדי פעם בטיסת עבודה לחו"ל לסגירת עסקה בינלאומית או ייצוג של לקוח בבוררות בעלת ניחוח קוסמופוליטי.
אז איך בעצם הופכים להיות עורכי דין בינלאומיים? האם די בלימודי משפטים בלבד? את כל התשובות לשאלות הללו תקבלו במאמר הבא.

מה זה אומר בעצם עורך דין בין לאומי?

בעולם העסקים גלובליזציה היא מילה חשובה ומהותית. בעריכת דין המציאות מעט שונה. אמנם יש תחומי משפט רבים בעולם שעוברים הרמוניזציה כאשר הדוגמא הבולטת ביותר היא המשפט האירופאי אשר יוצר בהיבטים רבים דין אחיד בכל מדינות הגוש האירופאי, אך בד בבד, יש תחומי משפט רבים שבהם מדינות ממשיכות להיבדל זו מזו ועל כן עורך דין אשר מלווה עסקאות בינלאומיות יתקשה לעשות זאת אם לא יכיר את העולם המשפטי של מדינות שונות. לכן, כיום ניתן למצוא תחום משפטי חדש באופן יחסי אשר קרוי משפט טראנס לאומי. כך מכנים למעשה את השאלות שמתעוררות במצבים שבהם החוק והמשפט של מדינה אחת חלים או עשויים להשפיע על סיטואציות עסקיות ואחרות. עורך דין  בין לאומי הוא מעשה עורך דין שלומד כיצד להתמודד עם עולם גלובלי בתחום המשפט, אשר יש בו שונות רבה.

איך הופכים להיות עורכי דין בינלאומיים?

אם החלטתם שעיסוק בתחום זה מעניין אתכם, כדאי שתדעו שידיעת שפה זרה על בוריה זה דבר חשוב מאוד שיסייע לכם לעסוק בתחום. מכיוון שאנגלית מהווה כיום שפה שמשתמשים בה במרבית המדינות בעולם, הרי שחשוב לדעת אנגלית בצורה מושלמת. מעבר לכך, כמובן שיש צורך ללמוד את התחום המשפטים במוסד אקדמאי מוכר. הלימודים מתמקדים כמובן במגוון תחומים ונושאים שונים ובין היתר גם בתחום המשפט הבינלאומי. את שנת ההתמחות שעליכם לעשות כחלק מתנאי קבלת רישיון לעיסוק בתחום, כדאי שתעשו במשרד גדול אשר עוסק בסוגיות בינלאומיות, בפעילות בחו"ל, שיש לו לקוחות זרים וידוע כי יש בו עורכי דין שטסים לא מעט לחו"ל לצורך עבודה. כמובן שגם לאחר שתסיימנו את שנת ההתמחות שלכם ותעברו את המבחנים של לשכת עורכי הדין הנדרשים בכדי לקבל את הרישיון לעסוק בתחום, כדאי שתבחרו לעבוד במשרד גדול של עורכי דין העוסקים גם בתחום המשפט הבינלאומי וזאת בכדי ללמוד את התחום ולהתנסות בו.

מעבר לכך, אם אתם רוצים באמת להצליח בתחום זה, כיום תוכלו למצוא תוכנית תואר שנית ייחודית לעורכי דין באוניברסיטת פריבורג, כאשר מטרת התוכנית היא לסייע לעורכי דין המעוניינים לעסוק בתחום להתמודד עם עולם גלובלי שיש בו שונות רבה. ד"ר אלאדר סבני הוא מנהל התוכנית ומדי שנה לומדים בתוכנית זאת כ15 סטודנטים ממדינות שונות, כאשר הם נבחרים מבין מועמדים המוכנים לשלם את שכר הלימוד, אך אחד מתנאי הקבלה הוא בין היתר גם ניסיון עבודה של כמה שנים. לסטודנטים בתוכנית זאת מובטחת חוויה טראנס לאומית שכן, הם ילמדו יחד עם עורכי דין מתרבויות שונות וייחשפו להבדלים התרבותיים השונים וכן להבדלים בעולם המשפט. הם ילמדו כיצד להתנהל לנוכח ההבדלים הללו וכך למעשה יצברו ידע וניסיון בתחום שיאפשרו להם לבנות תשתית מתאימה כדי להפוך לעורך דין בינלאומי מצליח.