אבטחת מידע בישראל

אם אתם מחפשים תחום לימודים מאתגר, מעניין וגם מבוקש ביותר – ייתכן כי לימודי אבטחת מידע הם בדיוק הדבר בשבילכם. בעידן הדיגיטלי של היום, הצורך להגן על הנתונים של חברות שונות הולך ועולה, ובהתאם גם הביקוש לאנשים המומחים בתחום. מכיוון שמדובר בתחום חדש יחסית, אנשים שמתמחים באבטחת מידע נחטפים במהירות על ידי חברות שונות, במיוחד בתחום ההיי-טק הפורח.

מה זה אבטחת מידע?

תחום אבטחת מידע לעסקים, הנקרא גם סייבר או אבטחת נתונים, מתעסק בהגנה על נתונים ארגוניים ומניעת אובן או גניבה שלהם, במיוחד לאור כניסה לא מורשית. הדבר כולל הגנה על הנתונים מפני התקפות שעלולות להצפין, לשנות או להשחית אותם, כגון תוכנות כופר שונות מצד האקרים שפרצו למערכת. מצד שני, אבטחת נתונים טובה צריכה גם לאפשר לעובדים בארגון לגשת לנתונים בבטחה, לפי ההרשאות השונות שלהם.
ישנן תעשיות מסויימות שדורשות רמה גבוהה של אבטחת מידע כדי לעמוד בתקנות הגנת מידע. למשל, כאשר אתר קניות מבקש מאיתנו את נתוני האשראי שלנו, עלינו להיות יכולים לסמוך עליו בצורה מוחלטת שהם לא עלולים להגיע לידיים הלא נכונות. גם ארגוני בריאות כמו קופות ובתי חולים צריכים להיות יכולים להגן היטב על המידע שלנו.
אך גם כאשר הארגון אינו כפוף לרגולציה או לתקנים שונים, הישרדותו של עסק מודרני תלויה באבטחת מידע, אשר צריכה להגן הן על הנכסים של הארגון והן על הנתונים הפרטיים של לקוחותיו. לכן, אנשי סייבר הופכים מיום ליום לעניין מובן מאליו בכל ארגון או חברה גדולה.

היכן לומדים אבטחת מידע?

כרגע, התחום של אבטחת מידע נלמד במסגרת של קורסים, ולא כתואר. לכן, הקורסים השונים ברחבי הארץ מיועדים בעיקר לאנשים עם רקע קודם בתכנות או מערכות מידע. ניתן למצוא גם קורסים אינטנסיביים למתחילים, אך הם דורשים השקעה רבה, ובדרך כלל לא מכסים את אותה כמות חומר בתחום הסייבר כמו הקורסים למתקדמים.
ניתן ללמוד קורס אבטחת מידע במקומות שונים בארץ, כמו מכללת האקריו בחיפה או רמת גן, המכון ללימודי המשך של הטכניון, מרכז הסייבר קרנליוס בראשון לציון ועוד. ברוב המקרים, הקורסים נמשכים בין 6-14 חודשים. מדובר בקורסים אינטנסיביים הדורשים השקעה רבה בשיעורים וגם ביניהם. עלות הקורסים בדרך כלל נעה בין 15,000-30,000 שקלים.

מה לומדים בקורס אבטחת מידע?

בקורסי אבטחת מידע תלמדו כיצד לאבטח באופן מושלם את המידע של כל ארגון, בהתאם לצרכים והמערכות הספציים שלו. בקורסים תלמדו על נושאים כמו הצפנה, סוסים טרויאנים, גיבויים, תקשוב וכדומה. בנוסף, תרכשו מידע מקיף על המערכות הקיימות היום בשוק ועל הדרכים הספציפיות להגן על כל אחת מהן. הקורסים במוסדות השונים יכללו שיעורים כגון:
• יצירת אתרי פישינג
• ניהול רשתות מחשוב
• ניתוח קבצים זדוניים
• ניטור וזיהוי חדירות בזמן אמת
• תכנות
• זיהוי וטיפל בחולשות אבטחה בארגון.