עזרה במבחן

בעת הגשת מועמדות ללימודים במכללה או באוניברסיטה בארה״ב, מן הסתם תתבקשו להשוות את התעודות האקדמיות שהשגתם בישראל, למקבילות שלהם בארה״ב. הליך זה ידוע בשם ״הערכת תעודות״ (Credential Evaluation). ארגונים להערכת התעודות מיישמים סט של תקני הערכה כדי לתרגם את הציונים של הסטודנט הבינלאומי בצורה המדויקת ככול האפשר, והם גם משמשים כצד שלישי אמין לשני הצדדים, הן לסטודנטים הבינלאומיים והן לאוניברסיטאות בארה״ב.

אבל מה באשר להכרה באבחון פסיכודידקטי שעשיתם בארץ וזיכה אתכם בהתאמות ובהקלות לימודיות שונות במוסדות החינוך בישראל?
סטודנטים בינלאומיים בארה״ב עם קשיי למידה צריכים להיות מודעים למשאבים הרבים העומדים לרשותם במהלך שהותם בקמפוסים אמריקאים.

תמיכה לסטודנטים עם קשיי למידה

תלמידים עם לקויות למידה מתקשים בדרך כלל בהבנת הקורסים הנלמדים בשיטות ההוראה המסורתיות בכיתה. בארה״ב, מכללות ואוניברסיטאות רבות מציעות שירותי תמיכה והתאמות, שנועדו לעזור לסטודנטים שאובחנו עם לקויות למידה או ADHD, ללמוד, להתקדם ולהשיג תואר אקדמי.
שירותי התאמה אלה יכולים לכלול עוזרים בכיתה, טכנולוגיה אדפטיבית (adaptive) או הארכת הזמן לצורך השלמת המטלות. בארה״ב יש גם חוקים פדרליים שתומכים בזכויות הלימודיות של כל הסטודנטים במוסדות הלימוד הציבוריים.

התאמות בקמפוס לסטודנטים עם לקויות למידה

לקויות למידה הופכות לאתגר קשה יותר במיוחד עבור סטודנטים בינלאומיים שאינם מודעים למשאבים ולשירותים העומדים לרשותם, ואולי אף נבוכים מדי מכדי לשאול. עם זאת, ישנן דרכים רבות שבעזרתן תוכלו לקבל עזרה מהאוניברסיטה או מהמכללה, ולקבל תמיכה והתאמות שיעזרו לכם לצלוח את הלימודים בשלום, למרות לקויות הלמידה.
יש מספר דרכים המאפשרות להתאים את הקורסים ואת שיטות ההוראה כך שסביבת הלמידה תהיה מסבירת פנים ונגישה יותר, כמו:

– התאמת אופן הצגת הנושאים, המבחנים, המטלות והפרויקטים השונים. זה כולל גם הארכת משך הזמן לסיום המבחן או הפרויקט.

– שילוב התאמות פיזיות בכיתה, וכן שימוש בטכנולוגיה אדפטיבית או בטכנולוגיה שתסייע לשפר את ההבנה ואת תוצאות הלמידה.

– הזמנת הסטודנטים עם לקויות למידה להגיע למרכזי התמיכה השונים בקמפוס ולנצל את התמיכה והמשאבים שנוצרו במיוחד עבורם.

יש אוניברסיטאות בארצות הברית המוכרות בזכות המחויבות שלהן לשיטות הוראה מגוונות ובזכות ההתמקדות הרבה בסיוע לסטודנטים עם דרישות ועם סגנונות למידה המאפשרים להם להצטיין. בדרך כלל, המכללות והאוניברסיטאות מציעות לסטודנטים הנזקקים טכנולוגיה תומכת ו/או יועצים כמו גם התאמות בכיתה עצמה בהתאם לצורך. לכן, חיוני מאוד לפנות לאוניברסיטה הפוטנציאלית שלכם בארה״ב עוד לפני הגשת המועמדות כדי לגלות בדיוק אילו משאבים והתאמות יהיו זמנים עבור לקות הלמידה הספציפית שלכם.

כמה זה עולה?

יש אוניברסיטאות שיוכלו למצוא עבורכם את סביבת הלמידה המתאימה לצרכים שלכם. עם זאת, חשוב לציין שרבות מהתוכניות הללו מציעות שירותים בתשלום. המשמעות היא שסטודנטים חייבים להגיש בקשה כדי להתקבל לתוכנית, ושהתוכנית עשויה להיות כרוכה בעלות נוספת. עלויות אלה שונות ממוסד חינוכי למשנהו.

דוגמאות לתוכניות למידה מותאמות

– תוכנית משאבי למידה באוניברסיטת Adelphi בארה״ב. התוכנית כוללת תמיכה לסטודנטים עם ADHD ועם לקויות למידה מבוססות שפה. התלמידים נפגשים אחת לשבוע עם מומחה למידה ונרשמים לפגישות ייעוץ אישיות או קבוצתיות עם עובדת סוציאלית. הסטודנטים מקבלים גישה לשיעורים ולמשאבים שעוצבו במיוחד כך שיסייעו לסטודנטים, למשל לימודי קיץ.
– תוכנית SKILL באוניברסיטת Auburn בארה״ב. תוכנית SKILL מסייעת לסטודנטים להגיע ליעדים אישיים ואקדמיים, באמצעות אימון לאחריותיות, מבניות, תמיכה ועידוד. גם בתוכנית זו הסטודנטים נפגשים מדי שבוע עם מאמנים המציעים להם אסטרטגיות לימודיות, תוכניות פעולה, דרכים לבחירת הקורסים ועוד. תוכנית SKILL זמינה לכול הסטודנטים הלומדים לתואר ראשון באוניברסיטה.