לימודי אורתודנטיה

רפואת שיניים נחשבת לאחד מתחומי הלימודים הטובים ביותר בתחום הרפואה והבריאות. מסלול זה מתייחס בעיקר לאבחונים ולטיפולים בפה, בחניכיים ובשיניים.

רפואת השיניים הקוסמטית מציעה כמה סוגים של טיפולים דנטליים לשיפור החיוך שלנו, כמו למשל ציפויי חרסינה לשיניים. גם תחום האורתודונטיה המתמקד ביישור שיניים, אחראי להשגת חיוך יפה אבל גם להחזרת התפקוד התקין והבריא של השיניים. אם אתם רוצים ללמוד אורתודונטיה בחו״ל הנה כמה דברים שתרצו לדעת.

תנאי הקבלה

רופאי שיניים הזכאים להתקבל ללימודי אורתודונטיה בארה״ב אמורים לעמוד במספר דרישות כמו:
תואר DMD(Doctor of Dental Medicine), DDS (Doctor of Dental Surgery) או תואר שווה ערך.
בוגרי לימודי רפואת השיניים שעברו את חלקים 1 ו-2 במבחן NBDE (National Board Dental Examination) או את מבחן INBDE (Integrated National Board Dental Examination).
ל-INBDE יש מטרה כוללת דומה כמו לשני החלקים 1 ו-2 של ה-NBDE הקודם, כולל סילבוס לימוד דומה. ההבדל העיקרי ביניהם הוא שבניגוד לשני החלקים הקודמים אותם היה אפשר לעבור בזמנים שנים, את המבחן החדש צריך לעשות כמבחן אחד בבת אחת במשך יום וחצי.
מועמדים נדרשים להציג ציונים של מבחני ההסמכה לרפואת שינים (הציונים תקפים במשך 5 שנים ממועד הגשת המועמדות ללימודים).
סטודנטים בינלאומיים ששפת האם שלהם אינה אנגלית או שלא למדו לפחות שנת לימודים אחת ברמה של מכללה או אוניברסיטה בארה״ב – נדרשים להציג את הציון שקיבלתו במבחן באנגלית – TOEFL (Test of English as a Foreign Language). גם ציון זה תקף במשך 5 שנים מהגשת המועמדות שלכם.

נהלי הגשת מועמדות

להליך הבקשה ללימודי אורתודונטיה בארה״ב יש שלושה שלבים:

  • שליחת הבקשה ללימודים דרך ADEA PASS (The American Dental Education Association Postdoctoral Application Support Service) – שירות של האגודה האמריקאית ללימודי שיניים לפוסט דוקטורט, התומך במועמדים הפונים בבקשות לתוכניות מתקדמות בתחום לימודי השיניים.

בבקשה ללימודים יש לכלול את הדברים הבאים:

  • חיבור אישי, קורות חיים (CV), עותק רשמי של גיליון הציונים מבית הספר לרפואת שיניים, עותקים סרוקים של כל שאר הציונים לתואר ראשון, 3 טפסי הערכה ל-ADEA PASS (PEFs), הערכת הדיקן במוסד בו למדתם וכל שאר הציונים הנדרשים.
  • הרשמה לתוכנית הלימודים לפוסט דוקטורט עם מספר הקוד המתאים של התוכנית המבוקשת, שיוגש בעת הפניה ל-PASS. תוכנית ההתאמה (The Match Program) היא שירות בחירה מרוכז שתפקידו להתאים את בקשות המועמדים לתוכניות הקיימות.
  • לאחר הגשת בקשת ה-ADEA PASS, יש לשלם עמלה עבור עיבוד הבקשה, דרך הפורטל של המוסד האקדמי.

אם יש לכם קורסים בינלאומיים:

  • יש להגיש ל-PASS את כל הציונים הבינלאומיים של כל קורס וקורס על ידי אחת משתי הדרכים:
  • Educational Credential Evaluators, Inc. או –World Education Services

ולהעלות עותק של הציונים הבינלאומיים ישירות ליישום ASEA PASS.

  • אם אתם מגישים ל-PASS דו״ח WES ICAP (World Education Services – International Credential Advantages Package), דו״ח זה יוכל למלא את הדרישה לגיליון ציונים.

שימו לב: כדי להפוך למועמדים בתוכנית הלימודים, עליכם לעמוד בכול התנאים ולהגיש את כל התיעוד הנדרש, כולל תשלום עמלת עיבוד הבקשה, עד למועד ההרשמה האחרון.

האם תבחרו ללימודים אלה?

לאחר השלמת בדיקת הבקשות של כל המועמדים באותה שנה, יוזמנו לראיון רק הנבחרים מביניהם. קחו בחשבון שבכל שנת לימודים בכול מוסד חינוכי, מתקבלים לרוב רק מועמדים בודדים למסלול האורתודונטיה. בנוסף, הראיונות האישיים למועמדים הנבחרים מתבצעים במהלך תקופת הקבלה. ההזמנה לראיון נשלחת ישירות לכל מועמד שנבחר על ידי התוכנית.